Hedenske hark 10

Vi har inngått en avtale med forfatteren Ronnie Johanson om at enkelte av hans tekster fra RKNs nettsider religionskritikk.no også vil bli publisert hos oss. Fra spalten «Klipp og klapp» gjengis nedenfor noen utdrag fra de siste månedene.

Ronnie Johanson er æresmedlem i Ateistene, og er av Levi Fragell blitt kalt «landets fremste fritenker». De fleste av hans 16 bøker om religion og annen overtro finner du omtale av på Religionskritisk Forlags nettsider: https://religionskritikk.no/religionskritisk-forlag/

klipp-og-klapp-kritiske-kommentarer-ronnie-johanson
Boken «Klipp og klapp» er tilgjengelig fra Religionskritisk Forlag – Nå til halv pris

Lyssky litteratur

I ARK-bokhandelen på Egertorget i Oslo er ikke Bibelen å finne. Spør man etter boken. blir den hentet på bakrommet. Sånn er det blitt fordi den stadig er blitt stjålet!

Butikksjefen mener det er ironisk å stjele en bok som lærer at man ikke skal gjøre det. Men det kan kanskje skyldes at tyvene ikke hadde lest den ennå?

Andre vil kanskje påpeke at det er nettopp på Egertorget at hedningene pleide å stå med høyttaler og anbefale å lese Bibelen – og nå er de tilbake igjen.

Kilder:
Vårt Land 22. mai 2026
Pressemelding fra Religionskritisk Forlag april 2026:
«Tilbake til Egertorget: Tro, tvil og åpen mikrofon.»

Hognestad fortsatt troende til litt av hvert

Kjendisprest Helge Hognestad har flippa ut og inn av Kirkens ytterste utkanter i over femti år. Han er aktuell med ny bok, og i et intervju med Vårt Land får han spørsmål om Jesus sto opp fra de døde. Han svarer som en kristen bør:

Jeg tror han etter sin død var i stand til å materialisere seg og vise seg for disiplene sine.

Men allerede i neste setning er han over i New age igjen:

Men han er ikke den eneste. For eksempel er det flere tibetanske mestere som har vist seg for sine etterfølgere.

Nemlig. Det er ikke uvanlig med hallusinasjoner av avdøde under sorgarbeid som forvanskes av uventet død samt avhengighetsforhold til vedkommende.

Kilder:
Vårt Land 22. april 2026
«JESUS – Hva forskningen sier mens Kirken tier» s. 128 (note 310)

Har beskyttet ungdommen, men ikke seg selv

Amadeusfestivalen er en filmfestival for ungdom. Kronprinsessen har vært deres høye beskytter i 20 år, men nå har også de avsluttet
samarbeidet. Dette kommenterer avisen Dagens spaltist Sophie Braut slik:

Nok ein aktør brukar kronprinsessas fall til eigne føremål

Det forholder seg vel snarere motsatt: De har sluttet å bruke kronprinsessen til egne formål.

For egen del vil jeg få tilføye at jeg har alltid vært republikaner, men jeg har ment at kongehuset gjorde tross alt en god jobb for landet. Det syns jeg ikke lenger.

Kilde:
dagen.no/meninger 28. april 2026

«Herren la sitt ansikt lyse over deg …»

Vi har alle blitt velsignet av presten på denne måten. Men ikke alle har fått oppleve det. Her er imidlertid en overskrift fra den kristne avisen Dagen:

Tobias (24) skulle bare legge seg for å sove: – Så rett i ansiktet på Jesus

«Det var et utrolig sterkt lys» forteller 24-åringen. Avisen syns hans beretning er så oppsiktsvekkende at den slår saken opp på forsiden også:

Tobias (24) forteller om et møte med Gud

Av plasshensyn er «Jesus» her blitt til «Gud», men det kommer jo ut på ett i de kretser. Vi må allikevel få spørre: Hvordan vet Tobias hvordan Jesus så ut?

Kilder:
Dagen 2, juni 2026
«Den aronittiske velsignelse» i 4. Mosebok 6,25

Bare nesten

De som måtte være lei av fotballstoff, slipper ikke unna i denne spalten heller. Her er en overskrift fra den kristne avisen Dagen midt under VM:

Haaland: – Begynner å tro at det er en gave fra Gud

Begynner å tro? Nei, det viser seg at det han sa var: «Og på 2–0 begynner jeg nesten å tro at det er en gave fra Gud at den går inn.»

Et gammelt ordspråk lyder: «Nesten slår ingen mann av hesten». Og ingen ball forbi keeper; det ordner Haaland uten hjelp fra oven. Det er bare Nusa som trenger den typen assist.

Kilde:
Dagen 9. juli 2026

Troens bevis

Halvparten av Norges fire nobelprisvinnere i litteratur har konvertert til katolisismen. Man kan bli katolsk i hodet av mindre, men norske katolikker nøyer seg ikke med det. Nå vil de få Sigrid Undset kåret til helgen!

Til høsten skal biskopen i Oslo katolske bispedømme starte denne prosessen, som normalt tar mange år. En kandidat må først saligkåres. Dessuten må det bevises at den salige har utført minst to mirakler, og her skulle man kanskje tro at det vil bli problematisk. Det tror ikke jeg. Den katolske kirke har jo klart det tusenvis av ganger tidligere.

Kilder:
Vårt Land 10. juli 2026
https://snl.no/helgen


Postet

Kategoriene

Kommentarer

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *